Tržnici v Holešovicích zaplavily vynálezy. Pražský Maker Faire ukázal rozmanitou českou tvořivost a zájem o ni

O víkendu 17.–18. září proběhl už pátý ročník festivalu kutilů Maker Faire Prague. Na interaktivní přehlídku více jak 140 makerů a zájmových spolků zabývajících technologiemi, řemeslem, vědou či designem dorazilo bezmála 9 000 nadšených a zvědavých návštěvníků. 

Praha 19. září 2022 – Festival  Maker Faire Prague si buduje mezi makery a jejich fanoušky pověst již 5 let a těší se stále větší oblibě. Rodiny s dětmi, kutilové, startupisti i nadšenci do netradičních forem vzdělávání. Lidé všech věkových kategorií obsadili čtyři pavilony Pražské tržnice a jejich okolí. Akce se zúčastnili tvůrci z celé Evropy. Za podpory švýcarského a nizozemského velvyslanectví se návštěvníkům představili „žonglující“ robot a automatizovaná linka vytvářející vůni na míru za pomocí umělé inteligence. Svou tvorbu přijelo ukázat mnoho makerů z Německa, Polska, Itálie i Chorvatska.

 

Organizátoři jsou nadšeni. „Ten moment, kdy po letech sledujete, že se vystavující tvůrci začínají hlásit sami, že akci vnímají jako tradiční, a že se někteří nadšení návštěvníci napřesrok přihlásí jako vystavovatelé se svými projekty, je pro nás naplňující,“ vysvětluje Ondřej Kašpárek, ředitel festivalu. Ohromit vás mohly rozměrné svařované pohybující se konstrukce, projekty postavené na fyzikálních jevech či chemických reakcích i minipočítače řídící podomácku postavenou linku na výrobu popcornu. Auto se startovací rampou pro meteorologické letadélko, podtlakové dělo schopné vystřelit tenisový míček rychlostí převyšující 200 km/h či bazén, v němž se proháněly podmořské drony. 

Speciální místo na festivalu měla např. sekce vesmírných projektů nebo také zóna plná začínajících makerských hardware podnikatelů, pod patronací vývojové a experimentální dílny PrusaLab partnerské společnosti Prusa Research. „Zde si návštěvníci mohli prohlédnout světově unikátní na míru 3D tištěná cyklistická sedla Joyseat, poslechnout, jak hraje vytisknuté violoncello či nahlédnout, jak se vyvíjí chytré známky pro skot, posílající údaje o poloze nebo zdravotním stavu,” doplňuje Kašpárek.

I mladí kutilové ze základních škol měli na festivalu své místo – představili kartonové modely oblíbených komiksových reálií nebo funkční elektromobil schopný jet 25 kilometrů za hodinu. V neustálém obležení dětmi i dospělými byl rozsáhlý stánek oslavující 90 let vzniku společnosti LEGO® nebo zařízení pro tvorbu 360° portrétů pomocí telefonu Xiaomi, patřící mezi další partnerů festivalu.

Festival se přirozeně šíří do dalších osmi regionálních měst, kde oslovuje a hledá nové tvůrce. Letos proběhne ještě setkání makerů v Mladé Boleslavi (24. 9.), Liberci (8. 10.), v Brně (22.–23.10.) a v Olomouci (12. 11.). Pořádající organizace Make More rovněž sleduje úzké propojení makerství s fenoménem otevřených sdílených dílen, které často patří mezi vystavovatele na festivalu. V rámci festivalu proto opět proběhlo setkání otevřených dílen s mezinárodní účastí z Rakouska či Francie.

Příští ročník festivalu se uskuteční 10.–11. června 2023 v Křižíkových pavilonech na pražském Výstavišti. Organizátoři chtějí navázat na letošní úspěch a programová rada zahrnující odborníky mj. z oblasti vzdělávání, udržitelnosti, robotiky i bastlířské komunity se již pouští do příprav dramaturgie.

 

Pořadatelé Maker Faire Prague  Make More a Pražská tržnice děkují generálnímu partnerovi společnosti  Prusa Research a také dalším partnerům  Hlavnímu městu Praze, Make.co, STMicroelectronics, Hornbachu, Xiaomi, Espressif, Brick’R’knowledge, Karmen, Filament PM, Science in, Esero, Hennlich, AK Belo a Praze 7. Za mediální podporu patří díky webům Živě.cz, Chiptron, CzechCrunch a InSmart, časopisům Computer a ABC a také Radiu 1.

_______________________________________

O festivalu Maker Faire

O festivalu Maker Faire

Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu celým rodinám – kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, design a vědu. Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit, a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř všechno si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři. V České republice se festivaly od roku 2018 pořádá organizace Make More. Sdružení kromě festivalu Maker Faire na připravuje celosvětovou konferenci otevřených dílen FAB2025, konzultuje vznik otevřených dílen a FabLabů, tvoří video workshopy Postavtesi a věnuje se rozvoji české komunity makerů.

Kontakt pro média

Leona Daňková

PR manažerka festivalu

leona.dankova@taktiq.com

T: +420 605 228 810