První komerční tandemový seskok z horkovzdušného balónu v Česku

Firma Zážitky.cz uskutečnila první komerční tandemový seskok padákem z horkovzdušného balónu v Česku. Tandemový pilot s pasažérkou vyskočili z balónového koše ve výšce 3 200 metrů a po několika minutách volného pádu a letu úspěšně přistáli na vytyčeném místě na 600 metrů vzdáleném letišti v Českých Budějovicích. S ohledem na exkluzivitu zážitku se firma rozhodla nabídnout pouze 10 poukazů na tento dárek za rok.

Praha, 20. září 2019 – Seskok z horkovzdušného balónu se mezi parašutisty považuje za jeden z nejlepších typů seskoku zejména pro ticho a klid, které při něm panují. Běžný seskok z letadla totiž doprovází hluk vycházející z motorů a také hukot rychle proudícího vzduchu. Letadlo se opouští při rychlosti okolo 160 km/h, seskok je tedy velice rychlý. „Klienti si občas ani nestačí uvědomit, co se ihned po seskoku děje. Všechno jde ráz na ráz, všude je hluk, vzdušný proud vám bere křik od úst,“ vysvětluje tandemový pilot Václav Prokeš.

Horkovzdušný balón oproti tomu letí rychlostí větru, seskok z výšky minimálně 3 000 metrů se navíc provádí ve chvíli, kdy je balón v mírném klesání a netopí hořákem. Panuje při něm proto naprosté ticho. Také volný pád začíná, na rozdíl od letadla, v podstatě při nulové rychlosti. „V balónu zažijete skutečný pocit skoku do prázdna. Rychlost nabíráte postupně, volný pád si tak vychutnáte mnohem lépe. To je důvod, proč chceme tento naprosto jedinečný zážitek zprostředkovat veřejnosti,“ popisuje Jan Hájek z firmy Zážitky.cz.

Ojedinělého letu v zážitkovém balónu OK-2577 se kromě licencovaného tandemového pilota a pasažérky zúčastnili také pilot balónu, fotograf, kameraman a druhý parašutista, který první komerční seskok natáčel přímo ve vzduchu. „I pro ostříleného parašutistu je každý seskok z horkovzdušného balónu nezapomenutelný, v porovnání s letadlem je to opravdu exkluzivní typ zážitku,“ říká Pavel Božoň, pilot balónu.

Na zajištění akce z hlediska bezpečnosti se podílí tým profesionálů. Pilot balónu musí mít speciální povolení pro „vysazování“ parašutistů a krom licencovaného tandemového instruktora je součástí týmu také řídící seskoku z Úřadu pro civilní letectvo. Ten zůstává na zemi a neustále monitoruje podmínky pro přistání. Komunikuje při tom nejen s posádkou balónu, ale také s řízením letového provozu na daném letišti. Balón musí být vybavený dálkovým odpovídačem a ve výšce 2 700 m se spojuje s řídicí věží, s níž let následně koordinuje. „Zejména u seskoků platí, že bezpečnost je vždy na prvním místě,“ uzavírá Jan Hájek.

Cena a exkluzivita

S ohledem na organizační náročnost zážitku a nutnost, aby vedle všech povolení bylo i vhodné počasí (směr a síla větru, oblačnost a další), omezila společnost Zážitky.cz počet tandemových seskoků z balónu za jeden kalendářní rok na deset. Cena za tento exkluzivní zážitek je stanovena na 26 999 Kč. V ceně je privátní let balónem pro 3 osoby (jeden člověk skáče a další dva lidé letí jako pasažéři), tandemový pilot a seskok.

Fotografie z tandemového seskoku můžete stáhnout zde. Video ze seskoku můžete zhlédnout zde.

soubory:

fotografie:

videa: