Axis uvádí svou první kameru k nošení na těle

Společnost Axis Communications, která je už po desetiletí lídrem v oboru síťového videa, uvádí na trh svůj první kamerový systém k nošení na těle, vyvinutý zejména pro příslušníky policie a soukromé bezpečnostní agentury. Řešení zahrnuje odolnou kameru AXIS W100, dokovací stanici AXIS W700/701 a systémový ovladač AXIS W800. Otevřená architektura umožňuje integraci se širokou řadou systémů pro správu videa (VMS) a systémů pro správu důkazů (EMS). Díky tomu jde o aktuálně nejflexibilnější řešení na světě, které navíc pomůže zhodnotit investice do stávajícího softwaru. 

Flexibilní řešení poslouží policii či bezpečnostním agenturám

Kamery nošené na těle přinášejí mnoho výhod při získávání důkazů, prevenci trestného jednání osob a školení policistů i personálu bezpečnostních agentur, a jsou proto mezi profesionály v oboru dobře známé a široce oceňované. Axis je průkopníkem i lídrem v oboru technologií kamerového dohledu a má více než 30 let zkušeností s vývojem řešení téměř pro každý možný scénář. Představení kamerového systému k nošení na těle je proto naprosto logickým krokem.

Kamerové řešení Axis k nošení na těle je výsledkem rozsáhlého výzkumu a vývoje s použitím metodologického přístupu, který Axis při vytváření nových produktů zdokonaluje už desítky let a s pomocí četných rozhovorů s pracovníky policie i soukromých bezpečnostních agentur. Jedním z naprosto klíčových aspektů, kteří potenciální zákazníci zmiňovali nejčastěji, je potřeba lépe využít jejich investice do stávajících VMS a EMS systémů. Proto se použití otevřené architektury nabízelo. Řešení Axis určené k nošení na těle lze používat s VMS a EMS systémy třetích stran, ať už ve formě on-premise nebo cloudového řešení, což umožní integraci s dalšími daty kamerového dohledu. Toto řešení lze dodat také jako kompletní end-to-end systém s využitím AXIS Camera Station, vlastního VMS výrobce.

Fredrik Andersson, produktový manažer pro globální trh z oddělení New Solutions Initiative ve společnosti Axis Communications, vysvětluje: „Když vyvíjíme nové řešení, vždycky je naším cílem poskytnout nejlepší možnou kvalitu videa i zvukového záznamu v rámci specifických omezení konkrétního tvarového formátu. Je zjevné, že v případě kamer nošených na těle je největším oříškem najít optimálně vybalancovanou kombinaci velikosti a hmotnosti při současném zajištění maximální odolnosti a co nejdelší výdrže baterií. Abychom dokázali všechny tyto prvky dokonale vyladit, zahrnuje náš iterativní proces výzkumu a návrhu spoustu rozhovorů s různými zákazníky a zároveň mnoho produktových prototypů a raných pilotních projektů. Stejná míra preciznosti a nasazení se věnuje celému řešení, nejen kamerové jednotce. Na potřeby zákazníků vždy pohlížíme souhrnně jako na celek – od zaznamenávání videa v terénu až po prezentaci důkazů v soudní síni. Právě proto se, spolu s dalšími požadavky na bezpečnost a zajištění integrity důkazů, stala klíčovým aspektem otevřenost řešení – zákazníci nechtěli být nuceni do konkrétních VMS a EMS systémů.“

Nový kamerový systém Axis k nošení na těle sestává ze tří hlavních hardwarových komponent: samotné kamery AXIS W100, dokovací stanice pro kameru (ve verzi AXIS W701 s osmi nebo AXIS W700 s jedním slotem) a ovladače systému AXIS W800.

Kamera AXIS W100 zaznamenává video s maximálním rozlišením 1080p při 30 fps a zároveň pořizuje zvukový záznam prostřednictvím dvou mikrofonů s funkcí potlačení zvuku. Použitá technologie k zajištění širokého dynamického rozsahu je zárukou dobré obrazové kvality i v těch nejnáročnějších světelných podmínkách. Funkce Axis Zipstream pro systémy nošené na těle omezuje nároky na kapacitu úložiště. Napájecí kapacita baterií je navržena tak, aby pokryla celou „plnohodnotnou směnu“, tzn. 12 hodin provozu při normálním používání, přičemž baterie lze dobíjet v automobilu nebo pomocí powerbanky.

Dokovací stanice a systémový ovladač jsou samostatné jednotky. Systém lze snadno rozšířit a vytvářet z něj libovolně velké soustavy k nošení na těle při zachování efektivnosti nákladů. Systémový ovladač AXIS W800 představuje jednotný prvek pro integraci a správu a umožňuje rychlé a spolehlivé ukládání videí z kamery do externího úložiště (100 megabitů na kameru). Všechna data jsou zašifrována jak při uložení, tak také při přenosu (pomocí AES256 a TLS). Videodata lze navíc šifrovat po celé trase přenosu mezi oběma koncovými body prostřednictvím specifických integračních funkcí.

Další vestavěné funkce kamery AXIS W100:

  • Přijímač GPS/GNSS pro sledování polohy
  • Bluetooth Low Energy 4.1
  • 11b/g/n WiFi
  • Šestiosý gyroskop a akcelerometr

Mobilní aplikace AXIS Body Worn Assistant umožňuje uživatelům prohlížet nasnímané záznamy a řadit je do kategorií nebo k nim přidávat textový popis či poznámky.

Jak vysvětluje produktový manažer Andersson, snadné používání bylo při navrhování klíčovým kritériem: „Je velmi důležité, aby ovládání kamer k nošení na těle bylo co nejjednodušší, protože policisté či bezpečnostní pracovníci mohou být v terénu vystaveni nejrůznějším stresovým situacím, špatnému počasí nebo se často nacházejí ve špatně osvětleném prostředí. Zároveň jsme vyvinuli maximální úsilí, aby stejně jednoduché bylo i ovládání ostatních komponent systému pro operátory, kteří mají na starosti stahování, ukládání a analýzu nasnímaných videozáznamů.“

Řešení Axis pro nošení na těle bude možné zakoupit prostřednictvím distribučních kanálů Axis v průběhu druhého čtvrtletí roku 2020. Doporučené koncové ceny jednotlivých komponent budou upřesněny.

Představení systému můžete zhlédnout na videu zde:  https://youtu.be/sPplhaGMT3M

soubory:

fotografie: