Maker Faire Prague představí více než 150 tvůrčích projektů: mluvící roboty, největší vzduchové dělo a mnoho kreativních workshopů

  • V prvním českém ročníku světového festivalu pro kutily 21. století bude prezentovat svá díla více než 150 tvůrců
  • Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na obří vzduchové dělo, největší panoramatickou fotografii Prahy, mluvící roboty, drony, výrobky z 3D tisku a mnoho kreativních workshopů
  • Maker Faire Prague se koná 23. a 24. června 2018 na pražském Výstavišti

Praha, 26. dubna 2018 – Organizátoři festivalu Maker Faire Prague, který proběhne o víkendu 23. a 24. června v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti a je první akcí svého druhu v České republice, dnes představili festivalový program a některé z jeho hlavních atrakcí. Během výzvy, která probíhala od ledna do poloviny dubna toho roku, se k účasti na festivalu přihlásilo přes 150 makerů –  skupin a jednotlivců, kteří se věnují modelaření, bastlení s elektronikou, experimentům s přípravou jídel nebo jiné tvůrčí zábavě. Formát akce, který se osvědčil v mnoha městech ve světě, tak umožní vytvořit v Česku platformu pro setkávání této nové a rostoucí komunity a poprvé v Praze představit české a slovenské makery všech generací i vybrané hosty ze zahraničí.

„Na festivalu se představí nejen jednotliví makeři, ale i otevřené dílny všeho druhu, kde se makeři sdružují.  Jsou to takové veřejné knihovny materiálů a nástrojů, kde se každý může naučit různé dovednosti, inspirovat se na workshopech, vyzkoušet nové věci a potkat lidi s podobnými zájmy,” říká ředitelka festivalu Denisa Kera. Programový ředitel Jiří Zemánek k tomu dodává: „Maker Faire Prague bude taková obří dílna a jarmark prototypů, kde nabídneme přes 150 projektů k vidění a vyzkoušení, přes 20 tvořivých workshopů pro děti a dospělé, 4 hackathony a spoustu zajímavých prezentací a vystoupení. Chceme propojit tvořivé lidi z různých oborů a generací a ukázat kreativitu ve vzdělávání, vědě i podnikáni.”

Na festivalu Maker Faire Prague návštěvníci mimo jiné uvidí:

  • Studentský kroužek, který vyrostl v projekt Talentcentrum Laborky.cz při Gymnáziu ve Slaném, bude spolu s návštěvníky akce střílet z největšího vzduchového kanónu na světě, a to až na vzdálenost 100 metrů!
  • Vzdělávací iniciativa IoT laboratoř ukáže mluvícího TJ bota, kterého lze programovat a učit se na něm práci s umělou inteligencí a strojovým učením.  Skupina PORG robotics, Robici a Robodoupě pak představí svoje soutěžící roboty, jak zvedají kečupy nebo hrají fotbal. BlocklyBOT zase učí děti programovat.
  • Nejrůznější příklady využití 3D tisku od nástrojů na čmárání v prostoru (3Dsimo), forenzních aplikací a modelů lidské lebky po brýle, pomůcky na kryptografii,  projekty pro cosplay komunitu, speciální headsety, funkční modely ponorek a letadýlek, nano-satelit i figurky pro stolní hry.
  • Elektrická DIY (udělej si sám) koloběžka, ale také eForce FEE Prague Formule s elektrickým pohonem, kterou vytvořili studenti ČVUT.  Jezdit se bude na originálně navržené tříkolce pro dospělé i na historických vysokých kolech ze sbírek Národního technického muzea.
  • Pouštět budeme meteorologické balony, vzducholodě i nano-satelity všeho druhu, které připravily různé radiomaterské kroužky a skupiny z celé republiky.
  • Ukážeme podomácku vyrobené programovatelné obráběcí stroje pro řezání polystyrenu, vypalování laserem nebo tisk pomocí čokolády.
  • Představíme největší 500 gigapixelové panorama Prahy o průměru 20 m ve spolupráci s Fujitsu, na kterou naváže VR model, ale také IoT řešení na monitorováni kvality ovzduší a další data od partnerů, BigClown and Simplecell, ale také dílen a skupin makerů.
  • Na workshopech se budou pájet různé sady (wITches), ale také kutit s dřevem (Kutil Junior) a dělat chemické a vědecké a experimenty (Matelab, Žádná věda).  Zapojí se do toho i partneři festivalu, a tak například obchod Conrad bude nabízet součástky na prototypování přímo na Maker Faire, u stánku Hornbachu si budou návštěvníci moct vytvořit dřevěnou motokáru, která bude soutěžit s motokárami z 3D tisku. Na workshopech společnosti BASF si každý bude moci vyzkoušet, jak se dělá papír.
  • Muzeum kutilství ukáže příklady kutilského umění z dob komunismu, k vidění budou ovšem i novodobé digitronky a další retrotechnologie z TESLA součástek. Nabídneme i projekt Nový život pro staré telefony a představíme skupinu Opravárna, která vám pomůže, pokud se nechcete s nějakým starým přístrojem rozloučit.

Maker Faire je globální síť festivalů, kterou vytvořila redakce časopisu Make v San Francisku. Jednotlivé akce vždy pořádají lokální organizace po celém světě. V loňském roce proběhlo 221 Maker Fairů ve 45 zemích. Celkově je navštívilo 1,5 milionů lidí.

V Praze se festival uskuteční letos poprvé s podporou PRUSA Research, světového výrobce 3D tiskáren, a všichni nekomerční makeři na něm mohou vystavovat zdarma. Organizátoři očekávají účast nejméně 5000 návštěvníků. Vstupenky mohou diváci koupit již nyní v předprodeji, prvních 1 000 vstupenek bude do vyprodání za zvýhodněnou cenu.

Další informace najdete na webových stránkách festivalu Prague Maker Faire nebo na sociálních sítích  Facebooku, Twitteru či Instagramu.

_______________________________________________________

O festivalu Maker Faire Prague

 

Maker Faire je největší světová přehlídka kreativity, inovací a důmyslnosti pro celou rodinu, která se na popud společnosti Make Media koná od roku 2006 v mnoha městech na světě. Festival Prague Maker Faire 2018, první akce tohoto druhu v České republice, se bude konat 23. a 24. června 2018 v Průmyslovém paláci na Výstavišti v Praze.  Držitelem licence a programovým garantem festivalu je zapsaný spolek Žádná věda,  který v Česku už od roku 2012 realizuje veřejné experimenty na pomezí vědy, umění a zábavy.  Festival vzniká pod patronátem PRUSA Research, světovým výrobcem 3D tiskáren, ve spolupráci s akademickými partnery ČVUT   Studii Nových Médií FF UK . Produkci zajišťuje agentura Taktiq Communications.