Pokročilá zvuková analýza přímo v kamerách. Axis uvádí „kopule“ s AI a vestavěným mikrofonem

Společnost Axis Communications rozšiřuje řady AXIS P32 a AXIS M30 o dvě nové kopulovité kamery s umělou inteligenci (AI), hlubokým učením a vestavěným mikrofonem. Tyto fixní varifokální kopulovité kamery nabízejí cenově výhodnou instalaci a jsou ideální pro dohled v celé řadě míst, včetně datových a logistických center nebo prémiových maloobchodních prodejen. Kamery AXIS M3086-V Mic a AXIS P3267-LVE Mic díky mikrofonu mohou využívat také pokročilou zvukovou analýzu. 

Nové kamery mají všechny funkce, které již známe z předchozích modelů. Navíc jsou vybavené vestavěným mikrofonem, který zjednodušuje používání zvuku a pokročilé zvukové analýzy. Obě kamery mají předinstalovanou aplikaci AXIS Audio Analytics, která využívá adaptivní detekci zvuku a generuje alarmy při náhlém zvýšení hlasitosti zvuku. Pomocí klasifikátorů založených na umělé inteligenci dokáže detekovat křik a řev. Přesnější potvrzení můžete získat také kombinací funkce AXIS Audio Analytics s analýzou videa. Tato inteligentní aplikace přenáší pouze metadata, čímž je zajištěno zachování soukromí.

Aplikace AXIS Audio Analytics

Aplikace s umělou inteligencí vám pošle upozornění, kdykoli se stane něco důležitého, a to i v případě, že je audio stream vypnutý a v obraze nejsou žádné vizuální známky. Tato funkce zvyšuje efektivitu vašeho systému a zvukový vstup přeměňuje na užitečný zdroj informací.


1) Zachycený zvuk 2) Přenos audia může být vypnutý 3) Křik je detekovaný AI klasifikátorem
4) Analýza zvuku generuje metadata a události 5) Příjemce obdrží upozornění


Analytika AXIS Audio Analytics je k dispozici zdarma. Díky intuitivnímu grafickému rozhraní můžete snadno konfigurovat a aktivovat funkce, které potřebujete. Vygenerovaná metadata lze navíc shromažďovat a prezentovat vizuálně na řídicím panelu.

Kopulovitá varifokální kamera AXIS P3267-LVE Mic

Kamera má 9 mm varifokální objektiv s dálkovým zoomem a možností automatického ostření, takže může poskytovat pohledy shora i detaily bez nutnosti ručního nastavování. Postavena je na nejnovějším systému na čipu Axis a nabízí vynikající kvalitu obrazu v rozlišení 5 MPx nebo 4K s pokročilou analýzu založenou na hlubokém učení přímo v kameře. Vybavena je technologií OptimizedIR, která zaručuje ostré a čisté záznamy i v naprosté tmě na vzdálenost až 40 m (130 stop) bez nutnosti dalšího osvětlení. S vestavěným mikrofonem je kamera připravena pracovat s AXIS Audio Analytics prakticky ihned po vybalení.

Diskrétní mini kopule AXIS M3086-V Mic

Tato cenově výhodná malá kamera nabízí širokou škálu montážního příslušenství pro flexibilní a diskrétní pevnou instalaci. Odolný kryt chrání kameru proti vandalismu, prachu i kapající vodě. S rozlišením 4 MPx a pokročilou technologií širokého dynamického rozsahu s Axis Forensic WDR garantuje jasný obraz současně v tmavých i světlých oblastech scény a s pomocí Axis Lightfinder navíc i barevný obraz při velmi slabém (až nulovém) osvětlení. Tato kompaktní minikamera nabízí podporu inteligentní videoanalýzy a díky vestavěnému mikrofonu také audioanalýzy založené na hlubokém učení přímo v koncovém zařízení.

Další integrované pokročilé funkce

Oba modely mají předinstalovanou aplikaci AXIS Object Analytics, která umí díky umělé inteligenci rozeznávat lidi a různé typy vozidel (motorky, osobní, nákladní…), takže je možné zaměřit se na konkrétní objekty zájmu a přizpůsobit vše konkrétním potřebám v místě instalace. Díky podpoře protokolu ACAP je navíc možné systém obohatit také o další chytré aplikace šité na míru přímo klientům. Tyto nákladově efektivní produkty nabízejí širokou škálu montážního příslušenství pro flexibilní a diskrétní instalaci. Jejich součástí je také Axis Zipstream s kodeky H.264/H.265 pro snížení nároků na šířku pásma a úložiště. Navíc lokální úložiště umožňuje nahrávat video i přímo na vestavěnou paměťovou kartu.

Standardní výbava kamer Axis zahrnuje funkce kybernetické bezpečnosti, které pomáhají zabránit neoprávněnému přístupu a chrání systém jako celek. Ochranu ID zařízení Axis a zjednodušení procesu síťové autorizace zařízení Axis dále zajišťuje funkce Axis Edge Vault. Součástí jsou také podepsaný firmware a zabezpečené spouštění, které zajišťují pouze instalaci oficiálního autorizovaného firmware.

Mezi klíčové zvukové funkce patří:

  • Zabudovaný mikrofon;
  • detekce náhlého zvýšení hlasitosti zvuku;
  • klasifikace křiku a řevu;
  • soukromí ve výchozím nastavení;
  • možnost zkombinovat s videoanalýzou pro větší přesnost.

Nové kamery jsou k dispozici prostřednictvím distribučních kanálů společnosti Axis za doporučené koncové ceny 9 400 Kč (AXIS M3086-V Mic) a 24 000 Kč (AXIS P3267-LVE Mic).