Pojivo společnosti BASF pomáhá při výrobě celosvětově prvního střešního rámu vyrobeného z přírodních vláken

Společnost BASF vyvinula společně s International Automotive Components Group (IAC), vedoucím světovým dodavatelem pro automobilový průmysl, celosvětově první střešní rám pro automobily, který je vyroben z přírodních vláken. Pojivo Acrodur® 950 L od společnosti BASF zajišťuje potřebnou nosnost a tepelnou odolnost. Nízkoemisní pojivo na bázi vody jako alternativa fenolové pryskyřice posiluje vlákna a poskytuje řešení střešních rámů aut. Je šetrné k životnímu prostředí, lehké a rozměrově stabilní.

Lehká složka IAC FiberFrame je poprvé použita v nové třídě E vozů Mercedes-Benz. Vozy vybavené tímto střešním rámem jsou dostupné u prodejců v Evropě od začátku dubna 2016.

Snížená spotřeba paliva díky lehčím střešním rámům

„Střešní rámy na bázi přírodního vlákna Acrodur 950 L jsou přibližně o 40 procent lehčí než rámy vyrobené z kovu. Tím pomáháme automobilkám dosáhnout jejich cílů ohledně udržitelnosti, jelikož lehčí vozidla spotřebují méně paliva a mají nižší emise oxidu uhličitého,“ vysvětluje Thorsten Habeck, vedoucí marketingu Dispersions for Fiber Bonding v BASF.

IAC, jeden z předních světových výrobců interiérových systémů v automobilech, vyvinul inovativní lehký koncept a vytváří střešní rámy založené na Acrodur 950 L. „Integrovat pojiva společnosti BASF do našeho výrobního systému bylo velmi snadné. Součástky z přírodních vláken posílené Acrodurem jsou ideální pro tvarování, jsou šetrné k životnímu prostředí a šetří čas při výrobě kompozitních materiálů. Navíc je to nízkoemisní výrobek, takže práce s ním je bezpečnější,“ říká Fritz Schwendler, ředitel pokročilého inženýrství v IAC.

 Acrodur pojiva jsou kvalitní a snadno aplikovatelná

Acrodur pojiva se používají k posílení přirozených vláknitých rohoží, které jsou dále zpracovány na lisované díly. Acrodur je nejen velmi šetrný k životnímu prostředí, ale také zajišťuje jednoduché
a bezproblémové zpracování, montáž a tvarování polotovarů. Stejně tak zajišťuje dokonalé umístění na jiné materiály. Pojiva se používají pro výrobu vysoce kvalitních lehkých aplikací v nábytkářském a automobilovém průmyslu.

 O divizi BASF Dispersions & Pigments

Divize Disperzí a barviv společnosti BASF po celém světě vyvíjí, vyrábí a prodává celou řadu vysoce kvalitních barviv, pryskyřic, přísad a polymerových disperzí. Tyto suroviny se používají v přípravcích pro krytí a nátěry, tisk a balení výrobků, stavební chemii, lepidla, lepení vláken, plastů, papíru. Stejně tak i pro elektronické součástky, jako jsou displeje. Díky svému komplexnímu portfoliu produktů a rozsáhlé znalosti průmyslu, nabízí svým zákazníkům divize Disperzí a barviv inovativní a udržitelná řešení a zvýhodnění jejich výrobků. Pro další informace o rozdělení divize Disperzí a barviv navštivte www.dispersions-pigments.basf.com.

O společnosti BASF

Ve společnosti BASF tvoříme chemii pro udržitelnou budoucnost. Kombinujeme hospodářský úspěch s ochranou životního prostředí a klademe důraz na společenskou odpovědnost. Přibližně 112 tisíc zaměstnanců koncernu BASF přispívá k úspěchu našich zákazníků prakticky ve všech odvětvích po celém světě. Portfolio společnosti je rozděleno do pěti segmentů: Chemicals, Performance Products, Functional Material & Solutions, Agricultural Solutions and Oil & Gas.
V roce 2015 dosáhla BASF obratu přes 70 miliard eur. Akcie společnosti BASF jsou obchodovány na burzách ve Frankfurtu (BAS), Londýně (BFA) a Curychu (AN). Další informace naleznete www.basf.com.

BASF v České republice

Společnost BASF spol. s.r.o., dceřiná společnost BASF SE, patří k předním firmám chemického průmyslu v České republice. Z Prahy a jiných závodů je distribuován celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků skupiny BASF. V roce 2015 měla v České republice skupina BASF 296 zaměstnanců a dosáhla obratu ve výši 915 milionů eur. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz

 

 

fotografie: