Ovlivníte hrací kostku? Velký veřejný experiment vyzve v listopadu tisíce Čechů do souboje s náhodou

Experiment Náhoda,  další neobvyklý experiment spolku Žádná věda spojující moderní technologie, hru a popularizaci vědy, se koná od 31. 10. do 14. 11. 2016. Po známém „vesmírném“ projektu Stratocaching z let 2013 a 2014 a dalších experimentech spolku Žádná věda se nyní tisíce zájemců na 3 místech v republice zapojí do nového dobrodružství, tentokrát s vlastní myslí. Pokusí se psychicky ovlivnit hrací kostku tak, aby častěji padala šestka.

PRAHA 1. 11. 2016 –  V čem spočívá Experiment Náhoda? V dílně spolku Žádná věda vznikl speciální stroj, který s pomocí dálkového ovládání automaticky vrhá hrací kostku a následně odečítá výsledek hodu. Tento vrhač kostky bude postupně vystaven na třech místech v Česku a cílem účastníků experimentu bude jediné: odstartovat hod a přát si hodit šestku. Jestliže si tisíce lidí bude přát jedno číslo a naházejí desetitisíce hodů, padne nepatrně více šestek, nebo nám statistka ukáže jen jediné: pouhou náhodu?

Na pomezí vědy a fantazie

Psychické působení na dálku patří pro mnohé z nás jen do říše kouzel a fantazie. Po desítkách let výzkumu však vyšly v recenzovaných vědeckých časopisech souhrnné studie, které skutečně podporují existenci takzvané psychokineze, schopnosti ovlivňovat předměty pouhým vědomým záměrem. Podle jedné z těchto studií dokáže obyčejný člověk ovlivnit také hrací kostku, ale jen v mikroskopickém měřítku, které se projeví až s velkým množstvím hodů. Studie, které hlavní proud vědy nikdy nepřijal, nyní s chutí přezkoumá Experiment Náhoda. Náš automatický vrhač totiž  velkým množstvím pokusů přesně změří, zda tento tajemný vliv existuje či ne.

Náhoda jako téma

Hrací kostka je pradávný symbol náhody. I v moderní době jsou náhodné jevy fascinujícím tématem, kterým se na mnoha polích lidské působnosti zabývá statistika. Experiment Náhoda tedy, bez ohledu na samotný výsledek, přináší zajímavé zamyšlení nad matematickými principy, které ovlivňují naše vnímání reality.

„Lidé se v životě často spoléhají na své sny a dobré úmysly a zapomínají, že i náhoda může vstávat levou nohou,“ říká Filip Král z pojišťovny Kooperativa, generálního partnera experimentu. A pokračuje:  „Predikce náhody je našemu oboru blízká, a proto jsme rádi podpořili Experiment Náhoda, protože přináší hravé zamyšlení nad statistickým přístupem k náhodě, který je základem jakéhokoli dobře navrženého pojištění.“

Česko hází šestku – a výsledky budou online

Stanoviště s vrhacím strojem bude postupně otevřeno veřejnosti v Národní technické knihovně (31.10. – 2.11.2016), nákupním centru Metropole Zličín (2. – 11. 11. 2016) a nákupním centru Géčko Liberec (12. – 14. 11. 2016). Organizátoři počítají, že se do experimentu zapojí více než 1 600 lidí a nahází přes 20 000 hodů kostkou.  

Samotný vrhací stroj je zajímavým výtvorem, který využívá prvky internetu věcí a strojového vidění. Díky podpoře společnosti Axis  Communications byly při jeho tvorbě použity IP kamery se speciálními analytickými a streamovacími aplikacemi, takže odečítání hodů i záběr na experimentální pracoviště bude po celou možné sledovat na stránkách www.nahoda.zadnaveda.cz.

Jestliže psychický vliv na hmotu existuje a fandit bude celé Česko, pak bychom měli ve sloupcovém grafu určitě vidět výchylku ve prospěch čísla šest!