Originální designový kostitřas je celý z plastů

Přední chemická společnost BASF představila na veletrhu v Düsseldorfu novinku, která rozzářila oči nejednoho nadšeného cyklisty. Nové vysoké kolo s názvem Concept 1865 v sobě elegantně snoubí historii i moderní technologie. Ačkoli celoplastová jízdní kola nejsou žádnou novinkou, koncept společnosti BASF posouvá hranice designu mnohem dále.

Prototyp e-bike je vyroben z více než dvaceti druhů nejmodernějších plastů, pouze brzy, nápravy a motor jsou vyrobeny z kovu. Eleganci kola pak podtrhuje nejen jeho dokonalý a hladký tvar, ale také integrované LED diody ve vidlicích.

Cílem projektu je rozptýlit stojaté vody zažitých představ o výrobních materiálech a ukázat vizi urbanistické dopravy spoléhající se na moderní plasty. Zatímco historické velocipedy měly zvětšené přední kolo proto, aby byla zvýšena efektivita šlapání pevného převodu, moderní doba si žádá moderní řešení. Proto je plastové kolo poháněno pomocným motorkem o výkonu 250 wattů, který napájí baterie uložené v odnímatelném sedle. Světle modré poloprůhledné pneumatiky jsou tvořeny pevnými polyuretanovými plasty, a jsou vysoce odolné proti opotřebení či proražení. I díky tomu je kolo spolehlivé jak na asfaltovém povrchu, tak na písčité a kamenité zemi.

fotografie: