Nový, lehký a solární elektrický skútr pro oživení udržitelné městské mobility

Společnosti BASF a Floatility spolupracovaly na rozvoji ultralehkého elektrického skútru na solární pohon. Ten se vyznačuje hmotností nižší než 12 kilogramů a skládá se z více než 80 %
z kompozitních a plastových materiálů BASF. Skútr je ideální do městského provozu a svým uživatelům dává při jízdě pocit lehkého „plutí“, od čehož je rovněž příhodně odvozeno i jeho jméno „E-floater“, které odkazuje k anglickému slovu float, tedy vznášet se nebo plout.

„Je to dokonalý příklad toho, jak spolupracujeme s našimi partnery na tom, abychom plně rozvinuli možnosti našich inovativních materiálů. Náš E-floater kombinuje stabilitu, trvanlivost a bezpečnost s vzrušujícím, zajímavým a funkčním designem,“ říká Andy Postlethwaite, Senior Viceprezident BASF divize Performance Materials pro Asii a Pacifik.

Společnost BASF bude nabízet univerzální plastové materiály a podporovat projekt s rozsáhlými možnostmi rozvoje. Lisování několika dílů s cílem vytvořit složité tvary plastových materiálů umožňuje volnost v provedení a efektivní konstrukce „e-plováku“. Pro strukturu E-floateru se budou většinou používat různé třídy materiálu Ultramid® (polyamid), který je vyztužený skleněnými vlákny. Zatímco se minerály plněný Ultramid® B3M6 používá pro díly, u kterých je rozhodující nízká deformace, houževnatý Ultramid® B3ZG8 (modifikovaný pro zvýšení rázové houževnatosti) v sobě kombinuje tvrdost a tuhost způsobem, který je ideální pro konstrukční díly, které musejí odolávat zatížení nárazem. Povrchově vylepšený Ultramid® B3G10 SI nabízí i přes svůj vysoký obsah vláken vysokou kvalitu povrchu dílů. Výztuž přední části a palubovky bude z nových kompozitních materiálů Ultracom™, které zajistí stabilitu.

Společnost BASF také nabízí podporu při zpracování termoplastického laminátu Ultralaminate™ B3WG13 a upraveného přeformovaného materiálu Ultramid® B3WG12 COM či při navrhování vývoje spojitých dílů vyztužených vlákny. Pneumatiky a řídítka vyrobené z materiálu TPU Elastollan® společnosti BASF budou poskytovat dobrou přilnavost a hladký pohyb.

Oliver Risse, zakladatel a generální ředitel společnosti Floatility k tomu dodává: „Spolupráce s BASF nám umožní vyvíjet supermoderní městský dopravní prostředek, který bude hrát klíčovou roli v dopravě budoucnosti. Pohodlný, rychlý, cenově dostupný a udržitelný E-Floater bude ideálním řešením pro krátké cesty například do práce.“ Právě tento dopravní prostředek totiž může doplnit mezeru v chybějícím řetězci mezi domovem či centrem města a nejbližší zastávkou hromadné dopravy.

fotografie: