Nová „nositelná kamera pro každého“ od Axisu přináší výhody ve víc odvětvích

Společnost Axis Communications uvádí nový model kamery AXIS W101 s přívlastkem „nositelná kamera pro každého“. Jde o přírůstek do řady kamer Axis určených k nošení na těle, které už zná a oceňuje široká škála profesionálů, hlavně z řad policie a bezpečnostních agentur. Nový model AXIS W101 je k dispozici v bílé a černé barvě a zpřístupňuje výhody záznamu prostřednictvím kamery nošené na těle velkému okruhu dalších odvětví a trhů.

Kamera AXIS W101 nabízí vylepšenou kvalitu obrazu a zvuk s potlačením šumu. Obraz má přirozenější barvy, s menším šumem ve scénách s nízkým osvětlením, a také lepší kontrast. Vynikající ostrost obrazu je dosažena díky kratším časům závěrky. Zesilovač hlasu zajišťuje čistější a líp rozeznatelný záznam řeči.

Kamera je vybavená velkým, snadno přístupným tlačítkem, které spouští záznam jediným klepnutím. Vylepšené uchycení umožňuje pořídit stabilní záznam v každé situaci. Klíčovou funkcí je zde možnost aktivovat tzv. buffer neboli přednahrávku. Tato až 90vteřinová sekvence se automaticky připojí k nahrávce ve chvíli, kdy nositel kameru zapne. To umožnuje „vrátit“ čas o minutu a půl zpět před moment, než uživatel nahrávání zahájil, a líp tak zmapovat původ, podněty i reakce jednotlivých účastníků celé situace.

Mobilní aplikace a záznam metadat

Důležitou součástí systému nositelné kamery je mobilní aplikace pro systémy iOS a Android umožňující prohlížení a označování situačních momentů v terénu. Je to ideální doplněk pro každého, kdo chce mít rychlý a snadný přístup k náhledu videozáznamu. Videa z kamery není možné v aplikaci mazat nebo vystříhávat jejich části. Uživatelé je můžou pouze doplňovat o poznámky a další informace, které se po vložení do dokovací stanice uloží jako součást metadat.

Kamery nošené na těle můžou do záznamů automaticky ukládat i různé další typy metadat. Jedním z příkladů jsou údaje o poloze. Spojením videa se zeměpisnými souřadnicemi z místa, kde bylo natočeno, lze výrazně zvýšit důkazní hodnotu záznamu. V porovnání se svým předchůdcem podporuje kamera AXIS W101 víc systémů GNSS, včetně GPS, Glonass a Galileo, což umožňuje přesnější lokalizaci polohy. Zároveň se tím otvírají nové možnosti využití polohových záznamů pro případné geolokační služby specializovaných technologických firem.

Dvě barvy, výdrž baterie až 17 hodin

Kamera AXIS W101 je k dispozici ve dvou barvách – bílé a černé. Může tak sloužit jak v aplikacích, kde má poskytnout diskrétní dohled, tak v aplikacích, kdy má být naopak jasně viditelná a odradit od případného incidentu. Baterie je koncipována tak, aby vydržela fungovat celý životní cyklus kamery. U kamery AXIS W101 je provozní doba v zapnutém „hybridním stand-by“ režimu až 17 hodin, přičemž při rozlišení 1080p vydrží nonstop nahrávat video víc než 12 hodin. V případě potřeby ji ale lze nabíjet také v terénu (na cestách) pomocí jakékoli nabíječky USB-C.

Snadná integrace a kybernetická bezpečnost

Kamera AXIS W101 je založena na otevřených standardech a nabízí snadnou integraci jak s aplikacemi AXIS Camera Station a AXIS Case Insight, tak i se systémy VMS (správa videa) a EMS (správa důkazů) třetích stran, a to lokálně, nebo v cloudu. Není proto problém tyto kamery zapojit i do bezpečnostních systémů už zavedených.

Při archivaci videa využívá kamera technologii Axis Zipstream zajišťující vysokou úroveň komprimace videa při minimálních ztrátách jeho obrazové nebo zvukové kvality. To šetří místo jak v kameře samotné, tak především na serverech nebo cloudu, kam se data z kamer stahují. Díky tomu je možné zapojit do systému velké množství kamer bez nutnosti spravovat rozsáhlá datová úložiště.

AXIS W101 splňuje standardy FBI pro kybernetickou bezpečnost díky end-to-end šifrování. Ochranu ID zařízení Axis a zjednodušení procesu síťové autorizace zařízení Axis dále zajišťuje funkce Axis Edge Vault.

Mezi klíčové vlastnosti kamery W101 patří:

  • vždy ostrý obraz a čistý zvuk,
  • provozní doba až 17 hodin,
  • přijímač GPS/GNSS k sledování polohy,
  • systém KlickFast,
  • záruka 3 roky.

Nová kamera bude k dispozici prostřednictvím distribučních kanálů společnosti Axis v 1. čtvrtletí 2022 za doporučenou koncovou cenu 15 900 Kč.