Nejoblíbenější barvy aut roku 2015

Víte, jaká barva automobilů byla v loňském roce na evropských silnicích nejčastější? Společnost BASF, lídr evropského trhu pro rozvoj barev, uveřejnil zprávu European Color pro automobilové OEM nátěry, v níž prezentuje nejoblíbenější barvy roku 2015. Najevo vychází celá řada zajímavých faktů. Například to, že majitelé menších automobilů jsou při výběru barvy odvážnější, větší automobily mají povrch zase častěji vylepšen speciálními efekty.

Evropským silnicím vévodí bílá

Napříč Evropou je nejfrekventovanější barvou bílá. Od roku 2007 se počet bílých vozidel vyšplhal až na 30 %. S barvami se obecně řidiči drží spíše při zemi. Na to odkazuje fakt, že až 75 % nových automobilů je právě bílých, černých, stříbrných nebo šedých. Zatímco toto barevné rozmezí se v podstatě nemění, viditelná je změna na poli chromatických barev. Zdaleka nejoblíbenější chromatickou barvou na evropských silnicích je modrá. To platí pro všechny typy vozidel. Oblíbené jsou také červená a hnědá, a to speciálně mezi majiteli SUV. Červená je také častou volbou pro malé a středně velké automobily. Barvy však nejsou jediným způsobem, kterým lidé vyjadřují svou osobnost – velké oblibě se těší také speciální efekty.

Mark Gutjahr, šéf oddělení automobilového designu barev OEM v Evropě, říká: „Několik let se nátěry rozdělovaly na jednobarevné, metalické a perleťové. Díky našim speciálním efektům jsou automobilové barvy komplexnější a nabízí více možností. A to jsme ještě stále nevyčerpali všechny možnosti.“  V roce 2015 byla více než polovina automobilů v Evropě vyrobena s luxusním nátěrem s metalickými efekty a zhruba 16 % s perleťovými. Zvláště achromatické barvy, jako je černá, bílá nebo stříbrná, lze pomocí efektů uzpůsobit individuálním potřebám. Jen jeden ze tří vozů má čistý jednolitý povrch, jde hlavně o malá vozidla.

Analýza rozložení barev na evropském automobilovém trhu doplňuje takzvanou Color Trend Book, kterou divize Coatings společnosti BASF každoročně vydává. Ta prezentuje barvy, které se stanou trendy v budoucnu, ale též podává informace o stavu současném.

 

O divizi BASF Coatings – povrchové úpravy

V divizi Coatings koncern BASF vyvíjí, vyrábí a prodává vysoce kvalitní sortiment inovačních laků pro OEM, hmoty pro opravu automobilových laků a technické laky, jakož i dekorativní barvy. V segmentu laků a barev zaujímá BASF významnou tržní pozici v Evropě, Severní Americe, Jižní Americe a regionu Asie a Pacifiku. V roce 2014 dosáhla divize Coatings společnosti BASF celosvětově obratu cca 3 miliard eur.  Více informací naleznete na webové stránce: www.basf-coatings.com.

 

O společnosti BASF

Ve společnosti BASF tvoříme svět chemie – a činíme tak již 150 let. Rozsah našeho portfolia sahá od chemických látek, plastů, přes speciální chemii a produkty pro ochranu rostlin po ropné produkty a zemní plyn. Jako přední světová chemická společnost spojujeme hospodářský úspěch s ochranou životního prostředí a sociální zodpovědností. Prostřednictvím vědy a inovací umožňujeme našim zákazníkům reagovat v téměř každém průmyslovém odvětví na současné i budoucí potřeby společnosti. Naše produkty a řešení přispívají k zachovávání zdrojů, zajišťování výživy a zlepšování kvality života. Tento náš přínos jsme shrnuli do našeho firemního záměru: Tvoříme svět chemie pro trvale udržitelnou budoucnost. V roce 2014 dosáhla společnost BASF obratu přes 74 miliard EUR a ke konci téhož roku zaměstnávala okolo 113 000 pracovníků. Akcie společnosti BASF jsou obchodovány na burzách ve Frankfurtu (BAS), Londýně (BFA) a Curychu (AN). Další informace o společnosti BASF najdete na internetu na adrese www.basf.com.

 BASF v České republice

Společnost BASF spol. s.r.o., dceřiná společnost BASF SE, patří k předním firmám chemického průmyslu v České republice. Z Prahy a jiných závodů je distribuován celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků skupiny BASF. V roce 2014 měla v České republice skupina BASF 278 zaměstnanců a dosáhla obratu ve výši 741 milionů Eur. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz.

soubory:

fotografie: