Nabitý chemií – BASF a Hyundai Motor společně vyvinuly vysokovýkonný koncept N

Chemická společnost BASF a korejská automobilka Hyundai Motor opět spojily síly a představily působivou ukázku emocí a technického mistrovství: koncepční vozidlo RN30, které má každému přinášet čirou radost z jízdy na závodní trati a zároveň nabízí nejnovější výdobytky z oblasti inovačních automobilových řešení od společnosti BASF. Koncept měl premiéru 29. září na mezinárodním autosalonu v Paříži a od 19. do 26. října se představí také na veletrhu K v německém Düsseldorfu.

Koncepční vozidlo RN30 přináší klíčové řešení z oblasti chemického průmyslu ve spojení s účelnou aerodynamickou konstrukcí a specializovanými vysokovýkonnými technologiemi. Společnost BASF významně přispěla k jeho vzniku lehkými plasty, nekonečnými možnostmi konstrukce i odolnými a ekologickými materiály.

Všechny použité materiály od BASF v sobě snoubí unikátní vlastnosti a schopnost vyhovět vysokým pevnostním, hmotnostním, bezpečnostním, ale i environmentálním nárokům.  V elektronických a elektrických systémech vozidla si svoje uplatnění našly Ultramid® Advanced N, v přístrojové desce se nachází tmel na bázi vody s přírodními vlákny Acrodur®. V sedadle s opěradlem se pojí kompozitní systém Ultracom® se simulačním nástrojem Ultrasim®. Toto unikátní spojení umožňuje snížení hmotnosti, jelikož sedadlo již při splnění všech pevnostních nároků nemusí být kovové.

Okna jsou vybavena fóliemi, které odrážejí infračervené záření a pomáhají zachovat příjemnou teplotu v kabině bez přítomnosti klimatizace. Výzvou byl také unikátní design karosérie, ale RIM systémy (reaction injection molding) v kombinaci s pevnou integrální pěnou umožnily vyzývavý vzhled spojleru a blatníku právě díky výborné tekutosti. Tyto komponenty dosahují vynikající třídu kvality ve spojení s nízkou hmotností a schopností být okamžitě povrchově upravené.

 „Jako největší dodavatel v oblasti chemického průmyslu pro automobilový průmysl jsme velmi hrdí na to, že jsme důležitou součástí konceptu RN30,“ uvedl Raimar Jahn, prezident Divize zušlechťovacích materiálů společnosti BASF. „S našimi inovačními materiály a na míru šitými technickými službami podporujeme společnost Hyundai Motor při vývoji vysokovýkonného vozidla dneška i zítřka.“

Další informace naleznete na stránce: www.basf.com/RN30.

Společnost BASF a automobilový průmysl

Automobilový průmysl je jedním z klíčových průmyslových odvětví zákazníků společnosti BASF. V roce 2015 dosáhla společnost BASF v oblasti prodeje v automobilovém odvětví obratu celkem 10,2 miliardy eur, což představuje přibližně 14 % tržeb celého koncernu BASF Group. Chemická společnost BASF vyvíjí a dodává funkční materiály a řešení, které umožňují efektivní výrobu automobilů a mají menší negativní vliv na životní prostředí, a to bez ohledu na použitou technologii pohonné jednotky. Sortiment společnosti BASF tvoří například technické plasty, polyuretanové a speciální pěny, nátěry, pigmenty, katalyzátory, palivové přísady, chladicí a brzdové kapaliny a akumulátorové hmoty. S takto širokou nabídkou produktů je společnost BASF významným světovým dodavatelem chemických produktů pro automobilový průmysl. Společnost BASF úzce spolupracuje se zákazníky po celém světě prostřednictvím sítě, která zahrnuje Evropu, asijsko-tichomořský region, Severní a Jižní Ameriku a také Afriku. Další informace o řešeních společnosti BASF pro automobilový průmysl naleznete na webových stránkách www.automotive.basf.com.

 

O společnosti BASF

Ve společnosti BASF tvoříme chemii pro udržitelnou budoucnost. Kombinujeme hospodářský úspěch s ochranou životního prostředí a klademe důraz na společenskou odpovědnost. Přibližně 112 tisíc zaměstnanců koncernu BASF přispívá k úspěchu našich zákazníků prakticky ve všech odvětvích po celém světě. Portfolio společnosti je rozděleno do pěti segmentů: Chemicals, Performance Products, Functional Material & Solutions, Agricultural Solutions a Oil & Gas.
V roce 2015 dosáhla BASF obratu přes 70 miliard eur. Akcie společnosti BASF se obchodují na burzách ve Frankfurtu (BAS), Londýně (BFA) a Curychu (AN). Další informace naleznete https://www.basf.com/cz/cz.html.

 

BASF v České republice

Společnost BASF spol. s.r.o., dceřiná společnost BASF SE, patří k předním firmám chemického průmyslu v České republice. Z Prahy a jiných závodů je distribuován celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků skupiny BASF. V roce 2015 měla skupina BASF v České republice 296 zaměstnanců a dosáhla obratu ve výši 915 milionů eur. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz.

fotografie: