5 tipů na pohodlnou práci

Každý den trávíme ve společnosti mobilů, počítačů, myší a dalších pomocníků, kteří nás dělají produktivnější, a mnohdy i bolavější. Nároční uživatelé počítačů najezdí myší až 27 km ročně. To už je pořádná procházka a zátěž pro tělo. Podle výzkumu pro společnost Logitech až 12 % uživatelů počítačů pociťuje bolest nebo nepohodlí. Po takovém výkonu se není čemu divit. Stačí přitom dodržovat pár jednoduchých zásad:

  1. Monitor v úrovni očí

Správné nastavení pracovní plochy je klíč k dalšímu úspěchu. Každá snaha předejít bolesti přijde vniveč, budeme-li mít počítač položený na kolenou. Nastavte si obrazovku tak, aby byla na délku paže (se zavřenou pěstí) a horní část obrazovky v úrovní očí pro přirozené držení hlavy a zamezení pnutí v krku.

Pokud používáte notebook, dopomozte si ke správnému vyvýšení stojanem, nebo použijte pár knih. Ti, kdo rádi využívají více obrazovek, by měli mít hlavní obrazovku přímo před sebou, zatímco druhou hned vedle. Nadměrný pohyb krku rychle unavuje.

 

  1. Ruce na opěrku

Myš i klávesnici bychom měli mít na dosah ruky a vyrovnanou se středem těla. Zápěstí pak v linii s předloktím. Státní zdravotní ústav ve své ergonomické příručce řadí mezi rizikové faktory pro ruce a zápěstí jak flexi, tedy když je zápěstí víc než 45 stupňů pod úrovní ruky, tak opak, který nazýváme extenze a všichni ho důvěrně známe z práce u počítače.

Ročně stiskneme až 3 miliony kláves. To už si zaslouží pořádnou a pohodlnou klávesnici. Logitech proto vytvořil řadu Ergo, jejímž cílem je zdravé postavení rukou. Opřete se o polstrovanou opěrku ergonomické klávesnice Wave Keys. Opěrka a unikátní tvar podporují přirozenou polohu celé ruky. Kilometry pohodlně najezdíte s myší Lift se sklonem 57°, která umožňuje uvolněný úchop.

 

  1. Pravidlo 20/20/20

Pravidelné přestávky od počítače potěší tělo i duši.  Proč jsou dobré? Pár minut využijme k odpočinku očí od obrazovky a protažení celého těla. Známé pravidlo zní 20/20/20, tedy každých 20 minut se na 20 sekund podívat do vzdálenosti 20 stop (asi 60 cm). Nebojte se ho zařadit častěji a na delší čas, předcházíte tak riziku vzniku krátkozrakosti.

Mysl a tělo osvěží i krátká procházka pro kávu, protažení nebo lehké protažení. Využijte podložku z balíčku a protáhněte svaly, které dlouhým sezením trpí. Nezapoměntě i na prsní a bedrokyčlostehenní sval, hamstringy, horní část trapézového svalu či hruškovitý sval.

  1. Lokty v úrovni desky stolu

Nesprávné sezení má negativní efekt na záda a krevní oběh. Častou chybou je sedět na přední části židle, posed s nohou pod tělem či s nohou přes nohu. Ideální je mít kolena v pravém úhlu a chodidla opřená o podlahu, dobrým pomocníkem může být i nožní opěrka.

Stůl zarovnejte s lokty tak, aby předloktí a nadloktí svíralo úhel 90°. Nezapomeňte na ramena. Hezky dolů, uvolněte se a podepřete si záda. Ideální židle by měla mít vyboulení v oblastní bederních obratlů.

 

  1. Relaxace za odměnu

Po práci si dopřejte trochu času sami pro sebe a nechte mozek i tělo odpočinout. Odhlédněte na chvilku od svítící obrazovky. Mysl krásně odpočine u antistresových omalovánek, kde můžete popustit uzdu své fantazii a chvilku myslet pouze na to, jakou barvu vyberete.

Nebo opustťe pracovní prostor a zajděte si zacvičit. Ať už zvolíte jógu v přírodě, v jóga centru nebo se protáhnete v gymu, oceníte praktickou tašku, do které se vejde vše co potřebujete včetně stylové podložky a ručníku.

fotografie: