Závod HARTMANN – RICO ve Chvalkovicích slaví 125 let od svého založení

Rok 2017 je pro český HARTMANN – RICO plný jubileí. Zatímco společnost letos završí již čtvrtstoletí své působnosti v České republice, východočeský závod v Chvalkovicích slaví výročí mnohem kulatější. V provozu je totiž již 125 let a jeho výroba se od bělení a úpravy textilu vyprofilovala až k výrobě zdravotnického materiálu.

Aktuálně jsou hlavním výrobním artiklem chvalkovického závodu speciální sady jednorázových zdravotnických prostředků, tzv. medisety, které obsahují například šití, nůžky, skalpely, tampony
a gázové výrobky. Dalším místním produktem jsou od roku 2011 také unikátní celokovové jednorázové chirurgické nástroje PEHA, kterých se v roce 2016 vyrobilo více než 10,2 milionu kusů.

„Velmi nás těší, že se závodu daří a o naše výrobky je v zahraničí velký zájem. Ročně vyrobíme přes 42 milionů kusů medisetů,3,3 milionu M2 sádrových obinadel, přes 600 milionů kompresů „Medicompů“, 190 milionů kusů tamponů, z nichž převážnou část vyvážíme do zahraničí. Efektivita závodu je pro nás stěžejní, proto jsme v posledních čtyřech letech investovali do rozšíření výroby a modernizace technologií více než 60 milionů korun. Díky tomu také pravidelně navyšujeme počet pracovních míst. V současné době zaměstnáváme více než 300 lidí,“ říká ředitel chvalkovického závodu HARTMANN – RICO Bronislav Slovák.

Provozní výsledek závodu od roku 2010 pravidelně roste. Chvalkovická výrobní jednotka společnosti HARTMANN – RICO tak v segmentu výrobních firem patří k ekonomicky nejvýznamnějším zaměstnavatelům na trhu.

„Ačkoli velká část firem na přelomu tisíciletí vsadila na levnou pracovní sílu a přesunula svou výrobu do Asie, naší společnosti se daří solidně růst i v českém prostředí. V České republice působí HARTMANN – RICO již 25 let a jeho výrobky jsou žádané po celém světě. Každoroční růst obratu a investice v řádu desítek milionů korun dokazují, že podpora výroby v České republice byla správným rozhodnutím,“ uvedl Tomáš Groh, výkonný ředitel HARTMANN – RICO.

Z historie závodu

Původní závod sloužící jako bělidlo a úpravna textilu pro celé Rakousko-Uhersko byl založen v roce 1892. Během následujících let došla výroba značných změn. Od roku 1945 zde byla úpravna tkanin pro malé tkalcovny, o rok později byl závod znárodněn a stal se součástí národního podniku TIBATEX Dvůr Králové nad Labem (později národního podniku LINA Jaroměř) a od roku 1953 národního podniku Rico. Tato změna se promítla také do výrobního programu závodu, který se přeorientoval na zdravotnické zboží. Úspěšnou privatizací se závod stal součástí akciové společnosti HARTMANN – RICO

K prvnímu přesunu strojů ze skupiny Paul HARTMANN AG do Chvalkovic došlo v roce 1995. Jednalo se o stroje na výrobu sterilních kompresů z Francie. V následujících letech prošel závod řadou výrazných stavebních a technologických úprav, které byly dokončeny na přelomu let 2004/2005.

 

O společnosti HARTMANN – RICO

Společnost HARTMANN – RICO a.s. patří mezi nejvýznamnější výrobce a distributory zdravotnických prostředků a hygienických výrobků v České republice. Vznikla v roce 1991 vstupem společnosti PAUL HARTMANN AG do tehdejšího podniku Rico Veverská Bítýška. Společnost je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN se sídlem v Heidenheimu v Německu. Více než 20 let působí HARTMANN – RICO také na území Slovenska se sídlem v Bratislavě. HARTMANN – RICO zaměstnává celkově více než 1 650 zaměstnanců.

fotografie: