Užijte si Vánoce ve zdraví

Adventní čas je tradičně ve znamení příprav na nadcházející svátky. Uklízíme a zdobíme své domovy, skříně plníme dárky, pečeme cukroví a těšíme se, až konečně usedneme ke svátečnímu stolu a vychutnáme si tu pravou atmosféru Vánoc. To je často spojeno se stresem, který nám může občas přinést i nemilá překvapení a drobná zranění, která dokážou sváteční chvíle znepříjemnit. Proto je důležité mít vždy po ruce tu správnou záchranu.

V období Vánoc jsou podle statistik nejčastější drobná poranění, která se nám přihodí v kuchyni. Vedle řezných ran, způsobených nožem a jinými ostrými kuchyňskými nástroji, jsou to popáleniny. Samozřejmě, že v žebříčku předsvátečních popálenin vedou ženy. Ty si toto nepříjemné zranění zpravidla způsobí při pečení cukroví. Pro některé patří spáleniny utrpěné při neopatrném vytahování horkých plechů skoro k folklóru Vánoc. Vždycky ale dokážou pečení či vaření pěkně znepříjemnit.

Jak s drobnými popáleninami účinně bojovat?

Pokud se nám smůla nevyhne a nedopatřením se popálíme o rozpálený plech, je důležité spáleninu dobře ošetřit. Jak to udělat?

  • Zasaženou plochu chlaďte několik minut proudem studené vody. Po celou dobu postupujte maximálně sterilně, před manipulací s ránou si pečlivě umyjte ruce.
  • Neaplikujte na popáleninu žádné masti ani zásypy.
  • Co nejdříve překryjte popáleninu náplastí na popáleniny. (např. Cosmos®)
  • V případě, že dojde k popáleninám vyššího stupně (od stupně 2b a výše), je nutné vždy vyhledat lékaře!

 V čem pomůže dobrá náplast?

Správné a včasné ošetření povrchních popálenin usnadní jejich hojení a celkovou pohodu postiženého. Vědecké studie totiž potvrzují, že kožní buňky se ve vlhkém prostředí hojí lépe a rychleji. Nejlepších výsledků při hojení drobných popálenin se proto dosahuje s náplastí, která je vybavena měkkým hydrogelovým polštářkem, který zajišťuje tzv. mokré hojení. Speciální vrstva hydrogelového materiálu reaguje se sekretem z rány a vytváří vlhký ochranný gel, díky kterému náplast urychluje hojení popálené kůže, tlumí bolest a příjemně chladí. Hydrogelová náplast působí v určitém slova smyslu jako „druhá kůže“. Díky tomu náplast minimalizuje vznik puchýřů, nepropouští vodu a bakterie.

Mezi takové náplasti patří například náplast Cosmos Na popáleniny. Náplast, včetně hydrogelového polštářku, je vyrobena z průhledného materiálu, což dává možnost neustálé kontroly rány. Hydrogelový polštářek se neslepí s poraněným místem, proto lze náplast snadno odstranit bez stržení nově vytvořené vrstvy kůže. Náplast vydrží na místě až 7 dní.

Doporučená maloobchodní cena náplasti Cosmos Na popáleniny je 70 Kč pro rozměr 4,5cm x 6,5cm a 120 Kč pro rozměr 7,5cm x 10cm. K dostání jsou v lékárnách a výdejnách zdravotnických potřeb.

fotografie: