Rekordní částka 375 000 Kč na charitu ve streamovacím portálu Twitch.tv

Fanoušci streamera vystupujícího pod přezdívkou Rik_Leah a dalších streamerů ze skupiny Amicis překonali tento víkend na portálu Twitch.tv český rekord při speciálním vysílání s názvem #JDEOPRINCIP. Na charitativní účely vybrali dosud nejvyšší částku a ukázali tak, že záliba v počítačových hrách může i pomáhat.

Minulou sobotu a neděli vybrala skupina českých stremerů sloučených do skupiny Amicis (přátelé, kamarádi) částku 375 000 Kč na pomoc těžce nemocnému. „Jedná se o rekord českých streamerů na serverech Twitch.tv, a ukazuje tak netušené možnosti nové platformy rostoucí vedle YouTube. Stream se z původních 24 hodin protáhl téměř na 26 hodin. Částku využije rodina na přestavbu rodinného domu a následnou péči o otce po těžkém infarktu,“ osvětluje okolnosti vzniku a průběhu speciálního streamu jeho přímý účastník a „spoluotec“ myšlenky Jiří Olšanský, konzultant společnosti Taktiq Communications, který se ve volném čase věnuje streamování her s nickem Rik_Leah.

Herní komunita umí pomáhat

Otec rodiny, který po infarktu zůstal v kómatu, může v nemocnici zůstat maximálně 4 měsíce. Členové rodiny se proto rozhodli pro domácí péči. K tomu se ale musí částečně přestavět dům. Odhad na nejnutnější zednické a instalatérské práce byl 80 000 Kč. To měla být původně také cílová částka streamu. Padla však už během prvních 15 minut streamu.

„Akce #JDEOPRINCIP podle mě ukazuje „pozitivní“ sílu herní komunity a mladých lidí. Charitu nemusíte dělat jen kasičkami u metra. Twitch, který je na rozdíl od YouTube zaměřený na živá vysílání a interakci s diváky, je k tomu ideální. Celá komunita, která se zapojila, nám poskytla ohromnou podporu v tom, co jsme s Amicis vymysleli,“ říká Olšanský a uzavírá: „Nervy a stres, jestli se podaří těch 80 000 korun vybrat, jsou ale nic ve srovnání s tím, co teď čeká rodinu, která se bude starat o svého tátu. K tomu neskutečnému boji jim držím palce. Jsem rád, že jsme mohli dát naději někomu, kdo ji skutečně potřebuje, a nemusí tak zadlužovat rodinu nebo prodávat dům.“

Twitch jako divadlo, YouTube jako kino

Popularita streamovacího portálu Twitch.tv v Česku roste. Twitch je zaměřený na živé přenosy, přímou interakci s diváky a v omezené míře umožňuje i nahrávat videa. Podobá se tak divadlu, zatímco YouTube v tomto srovnání spíše připomíná kino –  je zaměřený na nahrávání předem připravených a sestříhaných videí a podpora živého vysílání je v porovnání s Twitch.tv menší. Zároveň je Twitch více komunitní, protože přímá interakce lépe buduje vztahy s fanoušky.

Charitativní stream se vysílal na Twitch kanálu Rik_Leah zde a podrobnější informace jsou ke zhlédnutí v tomto doprovodném videu nebo na webovém portálu skupiny Amicis (v následujících dnech tohoto týdne). Celý záznam streamu #JDEOPRINCIP můžete najít zde.

soubory:

fotografie: