První chřipková epidemie v novém roce udeřila v plné síle. Neberte antibiotika zbytečně, spolehněte se na domácí CRP test

Prakticky celá Česká republika bojuje s chřipkou. Největší počet nemocných hlásí lékaři především v Moravskoslezském kraji, kde už některé nemocnice omezují návštěvy. S rostoucím počtem případů chřipky strmě stoupá také užívání antibiotik. Ne vždy je přitom jejich užívání nezbytné.

Hlava jako střep, teplota, bolesti v krku a ucpaný nos. Příznaky typické pro začínající onemocnění. Jak rozeznat, zda se jedná pouze o běžné nachlazení nebo je třeba navštívit lékaře? Pomoci může výjimečná diagnostická metoda zvaná CRP test. Díky ní sami v pohodlí domova zjistíte, zda je vaše onemocnění bakteriálního původu, a tedy je nutná léčba antibiotiky, nebo jde o virové nachlazení, které zvládnete vyléčit běžně dostupnými léky.

Časté užívání antibiotik škodí

„Zvýšená tělesná teplota není dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu – CRP. Podle jeho obsahu v krvi poté můžeme poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním nebo jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění. Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se zpravidla stačí vyležet a léčit běžně dostupnými prostředky,“ vysvětluje doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Na klasické nachlazení je tak nasazení antibiotik zbytečné. Při častém užívání antibiotik totiž hrozí riziko takzvané antibiotické rezidence, kdy se pacient stává vůči léčivu imunní, a k případné další léčbě proto potřebuje antibiotika mnohem silnější.

Domácí diagnostika – první krok v péči o zdraví

Domácí CRP test si zvládnete bez problému provést sami. Hlavní výhodou je, že nemusíte trávit času v přeplněných čekárnách lékařů. To ocení hlavně maminky s malými dětmi a také senioři, u nichž je nákaza chřipkou nebezpečnější než u zbytku publikace. Balení obsahuje vše potřebné k  odebrání kapky krve z bříška prstu a provedení testu a podrobný návod. Během pěti minut tak máte jasno, zda postačí domácí samoléčba, nebo je třeba vyhledat lékaře. Balení obsahuje dva CRP testy, takže je možné v průběhu léčby test zopakovat a zjistit, zda je bakteriální infekce na ústupu.

Výhradním distributorem CRP testů pro domácí použití do lékáren v České republice je přední výrobce zdravotnických prostředků HARTMANN – RICO. Doporučená maloobchodní cena za jedno balení, které obsahuje dva testy, je 266 korun. Více informací včetně instruktážního videa použití testu najdete na www.crptesty.cz.

 

O společnosti HARTMANN – RICO

Společnost HARTMANN – RICO a.s. patří mezi nejvýznamnější výrobce a distributory zdravotnických prostředků a hygienických výrobků v České republice. Vznikla v roce 1991 vstupem společnosti PAUL HARTMANN AG do tehdejšího podniku Rico Veverská Bítýška. Společnost je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN se sídlem v Heidenheimu v Německu. Více než 20 let působí HARTMANN – RICO také na území Slovenska se sídlem v Bratislavě. HARTMANN – RICO zaměstnává celkově více než 1 650 zaměstnanců.

 

fotografie: