Doro pořádá bezplatné kurzy mobilní gramotnosti pro seniory

Švédská společnost Doro, výrobce mobilních telefonů pro seniory, zahajuje od května bezplatné kurzy mobilní a počítačové gramotnosti v centru neziskové organizace Point 50+. Seniorům by tato setkání měla pomoci překonat strach z technologií a odstranit pocit, že práce s počítačem či chytrým telefonem je výhradně pro mladší ročníky.

Senioři obecně podléhají dojmu, že udržet krok se současnými technologiemi je pro ně nemožné. Počítače i mobilní telefony se jim zdají složité, neintuitivní. Sebejistotu jim při manipulaci snižuje i fakt, že se bojí udělat chybu. S tím můžeme pomoct,“ objasňuje Lenka Zemanová za společnost Doro důvody, proč kurzy vznikly. A dodává: „Technologie se přitom mohou stát pro starší osoby neocenitelným pomocníkem. Senioři díky nim zůstávají v kontaktu se světem okolo sebe, s novinkami a trendy, pomáhají jim udržet si nezávislost. Mobil je navíc důležitým pojítkem s rodinou, zejména pokud žije v jiném městě.

Účastníci kurzu budou své schopnosti tříbit na chytrém telefonu Doro 8040. Tento mobil má funkce přímo uzpůsobené seniorům, vstup do světa smartphonů tak bude pro účastníky kurzu pozvolný. „Telefony pro seniory se oproti klasickým mobilům liší zejména jednodušším uživatelským rozhraním, v němž je uživatel ušetřen nadbytečných aplikací, ikon a složitého hledání. Navíc se s nimi výborně manipuluje a mají dobře čitelný displej. Pro účely kurzu se skvěle hodí, protože v člověku rychleji budují tolik důležitou sebedůvěru při zacházení s telefonem,“ vysvětluje Zemanová.

Kurzy povede Ing. Martin Bek z organizace Point 50+, o.p.s., který má bohaté zkušenosti v informačních technologiích, vzdělávání a vedení projektů. Zároveň dovede pomoci, jak správně nakládat s telefonem nebo tabletem. „Počet účastníků kurzu nebude vysoký. Je pro nás důležité, abychom se mohli každému věnovat jednotlivě. Někdo zápasí s napsáním SMS, pokročilejší uživatele může zajímat, jak se dají stahovat aplikace. Ze zkušenosti vím, že individuální znalosti se mohou značně lišit,“ říká Bek. Náplň kurzu se tedy částečně uzpůsobí potřebám účastníků. Hlavní důraz bude přitom kladen na nezávislost při používání telefonu. Senioři se dozvědí, jak mobil správně nastavit, jak maximálně využít jeho funkce navržené speciálně pro ně, ale i to, jak poslat vnoučatům fotku z dovolené.

Představa seniora sedícího doma u křížovky je zastaralá a dnes už neodpovídá realitě. Senioři cestují, sportují, vedou společenský život,“ říká Bek. „Mobilní telefony k aktivnímu životnímu stylu patří. V případě seniorů často stačí pouze překonat prvotní nedůvěru a ukázat, že se jedná o přístroj jako každý jiný.“ Ti, kteří si na práci se smartphonem přece jen netroufnou, budou mít v kurzu možnost vyzkoušet si jednodušší telefony od výrobce Doro, a to klasický tlačítkový či stylové véčko.

Hodinová setkání budou probíhat od druhé poloviny měsíce května, vždy ve středu od 10 hodin, a to dvakrát do měsíce v centru neziskové organizace Point 50+ , o.p.s., Ostružinová 3/2936, 106 00 v Praze 10. První seminář bude zahájen ve středu 16. 5. a další 30. 5. Zájemci o kurz se mohou přihlašovat telefonicky na +420 731 745 118, +420 731 774 172 nebo prostřednictvím e-mailu: jarmila.nevarilova@revue50plus.cz.

O společnosti Doro

Švédská společnost Doro vyvíjí telekomunikační produkty a služby speciálně přizpůsobené rostoucí celosvětové populaci seniorů. Cílem Doro je, aby technologie seniorům usnadňovaly každodenní život a neustále jej obohacovaly o nové možnosti. Jako celosvětový leader ve výrobě mobilních telefonů pro seniory nabízí Doro zákazníkům klasické mobily, smartphony, mobilní aplikace a pevné telefonní linky. Doro Care, součást skupiny Doro, se specializuje na sociální péči a vzdálenou asistenci pro seniory a osoby se speciálními potřebami. Akcie společnosti jsou kótovány na burze Nasdaq OMX Stockholm, Nordic List, Small Companies. V roce 2017 činili čistý prodej společnosti 200 milionů eur. Více informací o společnosti Doro naleznete na webových stránkách http://www.doro.com, na Facebooku nebo na YouTube.

O neziskové organizaci Point 50+, o.p.s.

Organizace POINT 50+ působí od roku 2009 při redakci časopisu pro seniory Revue 50plus. Podařilo se nám vytvořit neformální prostředí, kde jsou senioři vítáni, mohou se setkávat a navazovat nové kontakty, popovídat si, přečíst tisk. Podporujeme sociální začlenění zejména osamělých seniorů a jejich zájem zapojit se do aktivit – včetně provozu konzultačního střediska VU3V – virtuální univerzity třetího věku, které funguje v rámci centra. Díky bezbariérovému přístupu k nám přicházejí také senioři na vozíčku. Organizujeme besedy, semináře na PC a tabletech, senioři mají na devíti počítačích volný přístup k internetu a možnost zahrát si aktivizační SW hru pro procvičení mozku – Happy neuron. Kdo si rád zazpívá, může se účastnit našich pravidelných „Zpívánek“ při klávesách. Pod vedením odborných lektorek provozujeme čínské cvičení Qi gong, cvičení na židlích, Pilates a jako prevenci Parkinsonovy nemoci využíváme při každém cvičení vibrační kruhy Smovey. Více informací o Point 50+ naleznete na webových stránkách www.point50plus.cz.