Annonce potvrzuje: lidé stojí o částečné úvazky. Zaměstnavatelé je stále nenabízejí

Praha 26. září – Z pravidelných půlročních přehledů největšího inzertního webu a novin Annonce vyplývá, že téměř třetina zájemců o práci preferuje částečný úvazek. Naopak zaměstnavatelé nabízejí částečné úvazky jen v necelých 10 % svých inzerátů. Zájem o zkrácené úvazky přitom neklesá. Optikou inzertních poptávek dokonce za poslední půlrok nepatrně stoupl.

„Porovnáme-li naše data za poslední rok a půl, vidíme, že se pokles zájmu o částečné úvazky, navzdory nízké nabídce takových zaměstnání, nekoná. Stále se pohybuje mezi 29 a 30 % poptávek po práci,“ říká výkonná ředitelka Annonce Lenka Černá a dodává: „Je překvapivé, že zaměstnavatelé na tuto situaci v podstatě nereagují. Nějakou formu sníženého úvazku dlouhodobě nabízí jen kolem 10 % inzerentů.“

„O zkrácené úvazky navíc už nemají zájem pouze ženy po rodičovské dovolené, které řeší sladění pracovního života s rodinou po návratu zpět k zaměstnavateli, ale čím dál více i lidé ve věku 50+, kteří se starají o své rodiče či prarodiče a není překvapením, že jde opět převážně o ženy. Na tuto vzrůstající poptávku by zaměstnavatelé měli také reagovat,“ doplňuje Petra Kubálková, expertka v oblasti slaďování práce a rodiny.

Inzertní data, z nichž vychází Annonce, se týkají především Prahy a Středočeského kraje, ale je pravděpodobné, že trend bude celorepublikový. Jedná se totiž o velmi stabilní stav. V prvním pololetí roku 2015 byly poměry mezi poptávkami a nabídkami, pokud jde o částečné a plné úvazky, následující: 9 % zaměstnavatelů nabízelo částečný pracovní úvazek, kdežto 30 % žadatelů o práci jej poptávalo. V druhém pololetí byla situace velmi obdobná, 10 % ku 29 %, a první půlrok letošního roku ukazuje v podstatě totéž, tedy 10 % nabídek ku 30% poptávce po zkrácených úvazcích.

TZ_Annonce_Lide stoji o castecne uvazky. Zamestnavatele je stale nenabizeji